Рецепт на денот: Ревани со млеко (Фото) - Tvserijali - Soprevod

Рецепт на денот: Ревани со млеко (Фото)


Состојки за Реван со млеко:

3 јајца
1 чаша шеќер
1 чаша Млеко
1 чаша масло
1,5 чаши гриз
1,5 чаши брашно
1 пакетче прашок за пециво
1 мешунка од ванила

За шербетот:
3 чаши млеко
1,5 чаши шеќер

За горенаведеното:
кокосот

Како да се подготви Ревани со млеко:

За шербет за десерт; Во средно тенџере додадете 3 чаши млеко и 1½ шолја шеќер. Ставете го да зоврие. Шербетот се загрева додека не се раствори шеќерот. Откако ќе го извадите шербетот, оставете го да се излади на собна температура.

За тесто за пециво; Скршете 3 јајца во длабок сад. Во него додадете 1 чаша шеќер. Изматете ги со миксер додека не станат пени. Потоа додадете 1 чаша млеко и 1 чаша масло и повторно измешајте. Потоа додадете 1 и пол шолја брашно, 1 пакетче прашок за пециво и 1 пакетче ванила. На крајот додадете 1 и пол чаши гриз. Се меша со миксер. Потоа ја бојадисуваме внатрешноста на големата тркалезна крофна. Истурете ја масата од тестото во калапот. Оставете ја смесата да се размачка во садот.

Десертот што го подготвивте ставете го во загреана рерна на 170 степени. Печете околу 25-30 минути додека не порумени.

Откако ќе се испече колачот, извадете го од рерна. Оставете да се излади 10 минути. Потоа со лажица малку по малку сипете го ладниот сируп. Чувајте го вака додека сирупот целосно не се впие. Потоа со помош на нож се сече на кришки по желба.

Откако десертот ќе го впие шербетот, по ваша желба го украсуваме со кокос и ф’стаци…

Погледнете го распоредот според сликите…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *