Рецепт на денот: Десерт од соништата со тикви (Фото) - Tvserijali - Soprevod

Рецепт на денот: Десерт од соништата со тикви (Фото)

Има ли такви кои ги сакаат вкусовите на овошјето и зеленчукот? Еве ние со оној рецепт кој ќе внесе свежина и вкус на непцето токму во сезона! Со рецептот од соништата од тиква ќе подготвите десерт кој ќе биде по вкус на вашите гости. Згора на тоа, тоа е многу практично!

Нашата торта од тиква брзо ќе се свари, долгот ќе го наполниме со колачиња! Чување во фрижидер некое време ќе додаде уште повеќе вкус. Тогаш ќе бидете подготвени да уживате во парчето.

Направете ги вашите материјални проверки и оставете го настрана нашиот рецепт за подготовки и одете во кујна. На здравје однапред

Состојки за рецептот од соништата од тиква:

1,5 кг тиква (излупена)
2 чаши гранулиран шеќер
5 лажици скроб
1 чаша ладна вода (за растворање на скроб)
1 кора од портокал
2 пакетчиња петибор колачиња

За шлаг:

2 пакувања шлаг
2 чаши ладно млеко

Горе:

1 лажица кокос
1 лажица ф’стаци

1 – Исечете ги тиквите на мали парчиња и сварете ги во длабок тенџере, додавајќи вода додека не се покриени.

2 – Кога ќе омекне, изгмечете го со рачен блендер.

3 – Додадете шеќер и добро измешајте со лажица.

4 – Потоа го раствораме скробот со ладна вода и го додаваме во масата.

5 – На крајот изрендајте ја кората од портокал.

6 – Го ставаме тенџерето на шпорет и го вариме со постојано мешање додека не се претвори во густ крем. Тргнете го од шпоретот и оставете го да се излади на собна температура.

7 – Во меѓувреме измешајте го шлагот со млеко.

8 – Нанесете тенок слој крем од тиква на широка тава (30 x 40 cm). Погоре ги набројуваме колачињата петибор

9 – Наредете ги сите ваши состојки по ред додека не завршите, со шлаг, пудинг од тиква и петибор одозгора. Погрижете се да има слој од тиква одозгора.

10 – Откако ќе се одморите во фрижидер најмалку 1 час, исечете го и украсете го секое парче со кокос и ф’стаци.

11 – пријатен оброк!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *