Како да направите домашни меки лепчиња?! – Рецепт – - Tvserijali - Soprevod

Како да направите домашни меки лепчиња?! – Рецепт –

Многу луѓе сакаат домашни лепчиња. Рецептот за нив е премногу комплициран и тежок, па да почнеме по ред.

За да направите вкусни меки домашни лепчиња, потребни ви се следниве состојки:

2 децилитри млеко (топло)
2 децилитри вода (топла)
500 грама брашно од типот 500
шеќер
свеж квасец (20 грама)
три лажици масло
една кафена лажичка сол

Како да се подготви:

Во топло млеко ставете шеќер и квасец и почекајте да нарасне. Потребно е брашното да се просее, да се стави во сад за матење и потоа да се додадат масло, сол и подготвениот квасец. Потоа додека го мешате тестото додајте топла вода да не се залепи за раце. По потреба додадете уште малку брашно за да добиете компактна (не тврда) маса.

Подготвеното тесто покријте го со крпа и оставете го на топло место да нарасне. За време на растењето на тестото движете го 2-3 пати бидејќи така тестото ќе биде повкусно и пошупливо. Потребни се околу два часа за да се подготви, но трудот навистина се исплати.

Кога последен пат ќе го преместите тестото, поделете го на 4-6 топчиња и потоа премачкајте ги со сукало и оставете ги малку да нараснат додека ја загревате рерната и плехот. Загрејте ја рерната на 250 степени. Ставете ги лепчињата на превртената страна од плехот, премачкајте ги со вода и печете ги додека не поруменат. Потребни се 8-10 минути.

Топлите лепчиња попрскајте ги со вода и завиткајте ги во чиста крпа. Изладете се малку и сè е подготвено.

Уживајте!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *