Горчливо, актерот од серијата Курулуш Осман загина од земјотресот заедно со својата сопругата (Фото) - Tvserijali - Soprevod

Горчливо, актерот од серијата Курулуш Осман загина од земјотресот заедно со својата сопругата (Фото)

Актерот Чагдас Чанкаја, кој игра улога во серијата Курулуш Осман, почина заедно со својата сопруга во земјотресот што ја погоди Турција пред една недела. Тажната вест од парот кој беше под урнатините стигна на 7-миот ден од земјотресот.


По двата разорни земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени, чиј епицентар беше Кахраманмараш и погодија 10 провинции, додека продолжија напорите за пребарување и спасување, дојде уште една горчлива вест. Актерот од серијата Курулуш Осман, Чагдаш Чанкаја и неговата сопруга Зилан Тигрис ги загубија животите во катастрофата од земјотресот во која животот го загубија илјадници граѓани.

Мртвите тела на актерот Чагдаш Чанкаја и неговата сопруга музичар Зилан Тигрис беа пронајдени во урнатините на уништената 9-катница Созел во канцеларискиот кварт во областа Јенишехир во Дијарбакир.

Дилек Кучукер, уметник со ерменско потекло, позната како Зилан Тигрис, дипломирала на Катедрата за гласовно образование на турската музика на Државниот конзерваториум на Универзитетот Дичле и работела како професор по музика. Таа пееше и братски песни на 10 различни јазици и дијалекти.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *