Која е Шахика од хит серијата Добрина? Колку години има Шахика, мајката на Неслихан!!! - Tvserijali - Soprevod

Која е Шахика од хит серијата Добрина? Колку години има Шахика, мајката на Неслихан!!!

Жена која ја сака својата работа. Многу амбициозна, успешна. Никогаш лоша личност, пристојна, морална. Но, таа е строга, многу дисциплинирана и решителна во бизнисот. Таа ја избра самотијата по предавството и заминувањето на нејзиниот сопруг. Таа не го одобрува патот на нејзината ќерка и затворениот живот што го избрала. Таа посакува што побрзо да се врати во светот на бизнисот. Зетот го сака како бизнисмен, но никогаш како зет.


Логиката секогаш е пред вашите емоции. Иако не го споделила со никого, сепак не го сварила предавството на сопругот, се уште е заљубена во својот сопруг и затоа сè уште му е лута и лута. Таа се обвинува себеси и за смртта на нејзината ќерка, која се самоуби. Но, таа не си го признава тоа. Минатото, колку и да трчаш, неочекувано ќе наиде на тебе… Ќе се појави пред собите за испрашување каде што избега Шахика.

Родена во Истанбул во 1957 година, Перихан Саваш првпат се појави на сцената на 5-годишна возраст во Детскиот оддел на Градскиот театар во Истанбул. До почетокот на 1970-тите, таа се појавуваше во многу театарски претстави како што се Малата принцеза, Ромео-Џулиета и Будалата на љубезноста. Своето филмско деби го имаше во 1971 година со улогата во филмот „Шехзаде Симбад на планината Каф“. После тоа без пауза глумеше во околу 120 филмови. Таа глуми во многу од овие продукции. Исто така, стана барано име во телевизиските серии.

Учествуваше во многу популарни ТВ серии како што се Чукур, Ексик Етек, Јапрак Докуму. Сега, таа му дава живот на ликот на Шахика во серијата Добрина емитувана на Сител. Меѓу наградите што ги доби Перихан Саваш се наградата за животна чест на филмскиот фестивал „Алтин Портокал“ (1974 – Бедрана) и наградата за животна чест на филмскиот фестивал „Алтин Коза“ (2012).

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *