Слатка торта која нема да ве остави рамнодушни – рецепт - Tvserijali - Soprevod

Слатка торта која нема да ве остави рамнодушни – рецепт

Имате желба да јадете нешто слатко и имате слободно време.
Најдовме одличен рецепт за кремаста овошна торта за вас. Има одлична вест за љубителите на колачи и кајсии.

За вас подготвивме рецепт со чија помош можете да направите торта која никого нема да остави рамнодушен.

Се што ти треба е:

две јајца
150 грама брашно
350 милилитри млеко
800 грама компот од кајсии
пудинг од ванила
130 грама шеќер
100 милилитри масло
100 милилитри млеко
ванилин шеќер

прашок за пециво
пудинг од ванила
100 милилитри слатка павлака

Како да се подготви:

Изматете ги пенестите јајца, ванилиниот шеќер и обичниот шеќер. После тоа во смесата додадете масло и млеко и сето тоа измешајте. Кога ќе се измеша, се додава брашното измешано со прашокот за пециво. Смесата што ја добивте истурете ја во тавата. Подгответе го порано за да биде набрашнето и подмачкано.

Кога ќе ја истурите смесата загрејте ја рерната на 180 Целзиусови степени и кога ќе се загрее ставете го плехот и печете дваесетина минути. Измешајте го пудингот, 50 милилитри млеко и шеќер, па додадете ја слатката павлака. Загрејте го преостанатото млеко додека не зоврие, па додадете ја смесата со пудинг и сето тоа се вари на умерена температура неколку минути. Кога е готов, испечениот бисквит изладете го и потоа натопете го во сок од компот.

После тоа прелијте го филот со пудинг и слатка павлака. Врз топлиот пудинг наредете ги половините од кајсија. Готовиот колач изладете го и по желба послужете го со шлаг.

Уживајте!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *