Рецепт на денот: Вкусни тортиљи во само неколку чекори - Tvserijali - Soprevod

Рецепт на денот: Вкусни тортиљи во само неколку чекори

За вас подготвивме уште еден интересен рецепт. Овој пат зборуваме за вкусни тортиљи со маринирано пилешко.

Рецептот е за оброк кој прави одличен спакуван ручек. Наведените состојки се доволни за да се направи оброк за шест лица. Ајде да одиме по ред.

Се што ти треба е:

– за подготовка на пилешкото:

– 300 грама пилешко бело месо

– една лажица маслиново масло

– 50 милилитри соја сос

– половина кафена лажичка мелена чадена пиперка

– густина на една лажица

– сол и црн пипер

-за тортиљи ви требаат:

– шест големи тортиљи

– по еден морков и по една црвена пиперка исечкани на стапчиња

– сто грама ајвар

– 50 грама риба чедар (рендан)

– сто грама кисела павлака

– салата
Како да се подготвите?

Пилешкото месо исечкајте го на тенки шницли и ставете го во садот каде што ќе го маринирате.

За маринирање, измешајте маслиново масло, соја сос, чадена пиперка, сол, бибер и густин во сад. Оваа смеса прелијте ја врз шницлите откако ќе ја подготвите и измешајте да се покрие рамномерно белото месо со маринадата. Сето тоа оставете го во фрижидер барем еден час.

Во тава загрејте малку маслиново масло и на него пропржете го претходно маринираното пилешко. Пржете го 3-4 минути од секоја страна, на умерена температура. Кога ќе заврши пржењето, префрлете го месото на даска и исечете го на стапчиња.

Печете ги тортиљите во сува тава по десет секунди од двете страни.

Земете ги тортиљите, една по една, премачкајте ги со ајвар и во средината ставете неколку стапчиња бибер и морков, а потоа рукола и салата. Одозгора ставете ги пилешките батаци, по желба додадете уште малку ајвар и кисело млеко и сето тоа посипете го со рендано сирење.

После тоа, внимателно виткајте ја тортиљата, а потоа повторете ја истата постапка и за останатите.

Уживајте!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *