Кој е Фират од серијата “Малите Сонца”? Oд каде е, колку години има? Дали Фират е оженет во реалниот живот? (ФОТО) - Tvserijali - Soprevod

Кој е Фират од серијата “Малите Сонца”? Oд каде е, колку години има? Дали Фират е оженет во реалниот живот? (ФОТО)

Се прашувате кој е во реалниот живот Берк Октај, кој го освои воодушевувањето на љубителите на ТВ сериите со ликот на Фират во ТВ серијата Малите Сонца. Па кој е Берк Октај, од каде е, колку години има? Дали Берк Октај е оженет, која е неговата тежина, висина, каков е неговиот хороскопски знак?


Куриозитет е вистинскиот живот на Берк Октај, кој со златни букви го напиша своето име во светот на ТВ сериите со ликот на Фират во новата серија на Сител , Малите сонца. Додека се зголемуваат истражувањата за серијата, од кои некои епизоди се снимени во Италија, а некои во Бејоглу, Истанбул, кој е Берк Октај,, од каде е, колку години има, кого граѓаните често го гледаат во пребарувачите ? Дали Берк Октај е оженет, која е неговата тежина, висина, каков е неговиот хороскопски знак? Одговорот на вашите прашања е во нашите вести…

Роден во Анкара на 28 октомври 1982 година, 39-годишниот успешен актер Берк Октај работеше како модел помеѓу 2000 и 2006 година. Се појави на преку 100 модни ревии.
Кариерата во странство ја продолжи по јуни 2004 година. Се населил во Париз и работел со многу брендови како D&G, Ferre, Gucci и Prada во градови како Милано, Токио, Дубаи и Москва. Се вратил во Турција за да го заврши своето универзитетско образование и во февруари 2007 година, по понудата што ја добил од Туркер Инаноглу, земал приватни часови по глума од Турвак и потпишал договор со Ерлер филм.

Тој стана познат со ТВ серијата Tatlı Bela Fadime. Потоа учествуваше во ТВ серијата Akasya Durağı. Подоцна глуми во ТВ серијата Арка Сокаклар, емитувана на Канал Д. Откако ја напушти оваа серија, кариерата ја продолжи со ТВ серијата Алев Алев која се емитуваше на АТВ. Тој го играше ликот на Хакан во ТВ серијата Benim Hala Umudum Var, емитувана на ТВ Стар. Подоцна играше во ТВ серијата Aşktan Kaçmaz. Тој го играше ликот на Џан Текин во ТВ серијата Илишки Дуруму: Каришик, која претходно се емитуваше на Шоу ТВ.

Октај, кој ја напушти серијата откако глумеше како капетан Каган Бозок во серијата Савашчи, која започна да се емитува на FOX на 9 април 2017 година, го играше ликот на Чагатај во серијата Забрането јаболко, која се емитуваше на истиот канал од ноември 2020 до јуни 2022 година. Конечно, тој го игра ликот на Фират во популарната ТВ серија на Атв и Сител кај нас – Малите сонца…

Берк Октај, кој се ожени за Мерве Сарапчиоглу во 2016 година, се разведе во 2020 година. Октај, кој е висок 1,91 метар и тежок 77 килограми, е скорпија.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *