Чоколаден ролат со нес кафе - Tvserijali - Soprevod

Чоколаден ролат со нес кафе

Желба за нешто слатко? Дали ви се допаѓа нес кафе? Што ако ви кажеме дека сето тоа можете да го искористите за една навистина вкусна торта. Рецептот следи.

Рецептот ни носи ролна од два вида чоколада и без кафе. Каква комбинација е тоа? Верувај ми, супер е.

Потребни состојки:

За кората ви се потребни шест јајца, шест лажици брашно и шест лажици шеќер.

За филот ви требаат:

200 грама чоколадо, една лажичка нес кафе, 100 грама путер, 50 грама шеќер во прав и два децилитри течна слатка павлака.

За чоколадната глазура потребни ви се 150 грама млеко или темно чоколадо (по желба) и четири лажици масло.

Како да се подготви:

Најпрво потребно е да се изматат жолчките со шеќер и од тоа да се измеша цврст снег од белки. После тоа, полека додадете го брашното во жолчките и шеќерот и измешајте ги изматените белки. После тоа се меша со рака кратко време.

Обложете хартија за печење. Истурете ја смесата во неа и печете ја кората на умерена температура. Додека е уште жешко, кората ставете ја на влажна крпа и свиткајте во виткање.

Истурете ја слатката павлака во тенџере, оставете ја на шпорет и отстранете ја пред да зоврие. Веднаш потоа додадете една лажичка нес кафе и бело чоколадо. Сето тоа се меша додека не се растопи чоколадото и потоа се остава да се излади.

Посебно се матат путерот и шеќерот во прав и се соединуваат со филот од слатката павлака. Добиената смеса треба да се мати додека не се стврдне филот.

Расукајте ја кората, намачкајте ја со приготвениот фил и потоа расукајте во виткање. Добиениот ролат премачкајте го со чоколадната глазура која сте ја подготвиле така што чоколадото ќе се стопи со масло на пареа и кога ќе се олади премачкајте го вашиот ролат.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *